Sembol olarak anahtarlar hakkında tarihin derin köşelerine bakabiliriz ve tarihte birçok anahtar sembol vardır. Fakat biz bugün buna bakmayacağız. İnsanlar günümüzde de zaten sembol olarak anahtarları hayatında kullanmaktadır. Her insan için anahtarların sembol olarak farklı anlamları vardır.

İnsanların birçoğu için evlilik ve yuva kurmak çok önemlidir. Evli çiftler için evlenmeden önce bir ev sahibi olmak, ya da birlikte zorluklara katlanarak ev sahibi olmanın ayrı bir önemi vardır. Bu nedenle evlerin her insan için ayrı bir özelliği vardır. Aynı zamanda evler insanlar için tüm özel durumların ve belki de kendileri olabildikleri nadir yerlerden biridir. Bir çok çift için evlerinin anahtarı bir semboldür. Yuvalarının ve birlikte huzurlu yıllar geçirdikleri evleri onlar için her şeyin anlam bulduğu mekanlardır. İnsanın aynı zamanda en çok kilitli tuttuğu yer olan evlerinin anahtarı da bu nedenle çok önemlidir.

Anahtarlar her insanın özelini saklı tutan sembolik özelikleri bakımından da önemlidir. Gizli tutulması gereken bir şeyler varsa oda evinizde sizinle beraberdir. Bu nedenle de evinizin sembolü o anahtarı bir yerlerde kaybetmek kimsenin hoşuna gitmez. Daha önceden yaşadıkları evlerin anahtarlarını koleksiyon olarak saklayanlar bile vardır bu konuda.

İnsan hayatında her şeyi kolayca sembol haline getirebilir. Ancak sembol olacak unsurun insan hayatında önemli bir yere haiz olması gerekir. Hemen her şeyde var olan semboller aynı zamanda hatırlanması kolay olan imge ve işaretlerden seçilmelidir. Anahtarlar da hatırlanması ve özellikleri bakımından sembol olmada en kolay işaretlerdendir. Aynı zamanda anahtarların kilitleri açması ve kapatması bakımından da duygusal bir özelliği vardır. Bu da anahtarların sembol olmasını daha da kolaylaştırmaktadır.

İnsanlar yaşadığı müddetçe bir şeyler hep sembol olmaya devam edecek ve bu sembollere çeşitli anlamlar yüklenerek hayatımızdaki sırların saklayıcısı olacaktır. Ancak giderek sanallaşan dünya da insanların sırlarının olması da giderek zorlaşmaktadır. Bu nedenle halen insanların güvenliklerini sağladığı kendilerine ait alanların olması ve bu alanlara erişimlerini sağlayacakları anahtarların olması belki de en önemli semboldür.