Anahtarlar dünyası hayatımızın bir parçası. Her şeyini kilitlemek için uğraşan insan, aslında hayatına da büyük bir kilit atmıştır. Sürekli bir şeyleri saklama biriktirme isteği insanları giderek anahtarlara da mahkum etmiştir. Tarihte ki ilk banka görevini gören yerler kilitlere ihtiyacı doğurmuştur. Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan anahtarcılık ilk zamanlar saraylarda ve tapınaklarda kullanılmış daha sonra giderek halk arasında talep görmeye başlamıştır.

Görünüşte sadece zenginler bir şeyleri saklama ve kilitleme ihtiyacı duyar gibi bir izlenim insanın aklına gelebilir. Fakat her insan için sahip olduğu en değersiz gibi görünen şeyler bile tüm hazinelerden daha değerli olabilir. İnsanın hiç ölmeyecekmiş gibi bir şeyleri saklaması ve kilitlemesi anahtarcılığın temelidir.

Evet kilitler bugünlere öyle kolay gelmedi. İlk zaman kilitleri öyle bugünkü kilitlere nazaran açılması öyle kolay ve kırılgandı ki geliştirilmesi binlerce yıl aldı. Kilitlerin tarihi söylenenlere göre milattan önce 4000 yılına kadar uzanmaktadır. Zamanla gelişen anahtarcılık demirin şekillendirilmeye başlanmasıyla çok daha güçlü anahtarların yapılmasına başlandı. Fakat ne kadar güçlü anahtarlar üretsek de, açılması da bir o kadar kolay olmuştur. Unutmamak gerekir ki, kilit yapma ustaları kadar onları açma ustaları vardır.

Eskiden bir kilide ulaşmak ya da satın almak herkesin bütçesine uygun bir şey değildi. Anahtarlar pahalı ve erişilmesi zor mekanizmalardı. Şimdi ise hemen hemen her nalburda hatta kırtasiyelerde çok kolay erişebileceğiniz kilitler, sandığımız kadar da her şeyinizi koruyamaz. Tarihe aldanıp neymiş ya bu kilitler diyebiliriz. Fakat günümüzde kilitlerin önemi artık çok farklı boyutlarda. Çünkü saklanabilecek her şey artık sanal dünya da ve en yüksek güvenlikli kilitler orada kullanılmaktadır. Yeni nesil anahtarcılık artık burada da hizmet vermektedir.

Kilit yapmak aslında sanıldığı kadar da basit değildir. Eline her alet çantasını alan yapamaz bu kilitleri. Zamanın da bu iş çok büyük ustalık gerektirmekteydi. Çünkü şimdiki gibi sadece kilitleri açmada değil aynı zamanda onları yapmakta da tam bir zanaatkar olmanız gerekirdi. Sanayi devrimi ile yavaş yavaş yok olan bu zanaatkarların yerini fabrikalar almıştır.