Asma Kilitler

Hayatımızda öyle yoğun bir şekilde kilitlere başvururuz ki. Neredeyse kilitlemediğimiz hiçbir şey yoktur. Kilitlerinde kendine göre kullanım alanları vardır. Her kilit kendi için de farklı özellikler taşır. Bunlardan en çok kullanılanı ise asma kilitlerdir. Asma kilitler öyle yaygın kullanım alanına sahiptir ki onlarla her şeyi kilitleyebilirsiniz.

Hepimiz artık mobiliz ve sürekli bir yerden bir yere seyahat ediyoruz. Özellikle otobüs ve uçak yolculuklarında birçok kişi bavullarının güvenliği için asma kilitlere başvurur. Bunların anahtarlı olanlarından tutunda dijital şifre ile açılanlara kadar çeşitleri vardır. Çok rahat bir şekilde her yerde bulabilirsiniz bu kilitlerde ve çoğu zaman hayat kurtarıcıdır. Ama maalesef bu kilitlerin de birçoğu bir işe yaramaz çünkü hırsız olun ya da olmayın açması en kolay kilitlerdir. Bu nedenle bir asma kilit almadan önce iyice araştırın derim.

[/b]

Asma kilit alırken önemli olan her şeyde olduğu gibi bütçedir. Fakat parasına göre gerçekten de güvenlikleri fark etmektedir. Bu neden siz siz olun asma kilit alırken ucuzuna kaçmayın. En güveli asma kilitler nedir diye soracak olursanız eğer. Bunların başında kayar milli asma kilitler gelmektedir. Mekanizmaları gereği kesilmesi zordur ve kolay kolay açılamaz. Pirinçten yapılmış olması da burada önemli bir husustur. Çünkü demiri kırabilirsiniz fakat pirinç malzemeden yapılan kilidi ancak ezebilirsiniz. Pirinç genelde bakır ve çinko alaşımdan oluşmaktadır. Dayanıklılığı artsın diye farklı maddelerde eklenebilir. Pirinç malzemelerinden üretilen kilitlerinde kalite kalite standartları vardır. O sebeple milimetre kare başına düşen kırılma direnci en yüksek olanlar seçilmelidir. Kuruluş tarihi 1850’li yıllara giden dünya da önde gelen kilit markası Yale’nin asma kilitlerini kullanabilirsiniz.

Bir de alarmlı asma kilitler vardır ki, onları da güvenli asma kilitler içerisinde sayabiliriz. Biri gelip kurcalamaya çalışırsa, uyarısını verdikten sonra başlar ötmeye. ” Bu kadar küçük şeyden ne ses çıkar.” demeyin gayet başarılıdır bu konuda. Marka seçimi olarak da Marelli’nin alarmlı kilitlerini kullanabilirsiniz. Ortalama olarak 70 TL ile 100 TL arasında bir tutarı gözden çıkarmanız gerekir. Ama korumanız gereken şeyin değeri yanında bu tutar çok küçük kalabilir.