Çilingir Endüstrisi

Çilingir dendiği zaman aslında aklımıza ilk gelen şeylerden biri kilitlenen kapıların açılmasıdır. Aslın da çilingirler tarihten bu yana kilitleri tasarlayan ve üreten mühendisler olarak bilinmektedir. Bu mühendis ve zanaatkar insanların günümüzde ki yerini, bu işin okulunu okumuş tasarım mühendisleri ve teknisyenler almıştır. Bilgisayar ortamında tasarlanan ve fabrikalarda üretilen kilitler artık seri üretime geçmiştir. Hızla artan nüfus ve şehirleşme bunda kilit rol oynamıştır.

İnsanlar için kuşkusuz güvenlik en önemli unsur. Yaşadığımız evlerde güvenlik de ilk sırada yer almaktadır. Çünkü insanlar evlerinde her zaman değerli bir takım şeylerini saklama ihtiyacı duyar. Her ne kadar bankalar ve güvenlik kasaları olsa dahi insanlar kendilerine ait her yerde bir şey saklamak ister. Bu nedenle kilit sektörü, yeni teknoloji ve endüstri devrimi ile tamamen farklı bir boyuta adım atmıştır. Artık güvenlik sistemlerinde anahtar; elde tutulan bir parçadan ziyade, vücudumuzun da bir parçası haline gelmiştir. Modern kilitlere örnek olarak parmak izi okuyucu, göz retina taraması, yüz tanımlayıcı ve elektronik şifreler sıralanabilir.

Her şey de olduğu gibi kilitlerde teknolojiden nasibi almıştır. Kendini daha fazla kilit altında tutmak isteyen insanlar aslında bir yandan da sırlarının açığa çıkmasını istemez. Çünkü bir diğer çilingirlik ustalığı gerektiren merci de bilgisayarlar ve kullandığımız uygulamaların kilitleridir. Buralar belki de evlerimizden bile çok daha güvenlik tedbirleri ve kırılamayacak kilitlere ihtiyaç duyar. Çünkü dünyamız tamamen dijitale dönmüş ve tüm işlerimiz, bankacılık da dahil olmak üzere, bu platformlar üzerinden yapılmaktadır. Geleceğin hırsızlık meslekleri de şimdiden bu alan da gelişmeye başlamıştır. Artık eve girme riskini kim almak ister ki ? Güvenlik endüstrisi de artık bu alan da yoğunlaşmaktadır. Çünkü bu yeni hırsızlık türünde ülkeler de siber tehdit altındadır. Geleceğin savaşları da teknoloji ve bilgisayar dünyasında gerçekleşecektir. Beklenilen savaşlar bizim düşündüğümüz gibi topla tüfekle değil, dijital zeka ile olacak ve burada ki tek bir açığınız, tüm ülke sistemini yıkmaya yetecektir.

Dünya da büyük güvenlik şirketlerinin hepsi artık bildiğimiz kilitleri üretmemektedir. Hepsi de dijital güvenlik şirketleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ama biz yine de evlerimizi sağlam kilitleyelim.