Çilingir Sofrası

Çilingir denilince aklan gelen şeyler kapılar, kilitler ve kapı menteşeleridir. Kapıda kaldığınız da çağırırsınız bir çilingir açar tüm kapıları. Türkiye de bir de çilingir sofraları vardır. Samimi ortamların kurulduğu çilingir sofraları ve küçük tadımlık mezeleriyle rakı sofralarının vazgeçilmezidir. Ülkemizde birçok kişi çilingir sofrası kurmayı, dostlarıyla bu sofrada saatlerce dertleşerek muhabbet etmeyi çok sever.

Asıl adı çeşnigir sofrasıdır ve zamanla değişerek çilingir adını almıştır. Kültürel bir zenginliktir aynı zamanda çilingir sofraları. Yenilen mezeler Türk, Kürt, Rum, Ermeni, Arap ve Çerkez gibi topluluklarının kültürünü yansıtır. Çünkü karma mezeleriyle Türkiye dünyada rekor kitaplarına adını yazdırmıştır. Bu mezelerin en büyük eşlikçisi rakı da çok geçmişe uzanan tarihi ile hem Osmanlı da hem de günümüzde çok önemli bir yer tutmuştur. Mezelerin çeşitliliği öylesine zengindir ki Türkiye’nin her bölgesinde farklı lezzetlerde çilingir sofraları ile karşılaşabilirsiniz. Bu sofralarda herkes birer çilingir ustasıdır aynı zamanda. Kırılan ve kilitlenmiş kalplerin de kilidi kırılır bu birlikteliklerde. Kilitli ve gizli hiç bir şey kalmaz, herkes kendi aklının sırlarını ve evinin kapılarını açar karşısındakine ve böylece dostluklar da pekişir. Daha neler neler yoktur ki çilingir sofralarında, çalgıcılarda vazgeçilmezidir bu sofraların. Ama eğlence biter; kalkarsın sofranın başından, tutarsın evinin yolunu. İşte o zaman sakın anahtarını unutma ya da düşürme bir yerlerde yoksa gerçek çilingiri ararsın o geç saatte.

Çilingir sofrası ile başladık ama çilingirlerin dünyası da çok zordur. Bulunduğu semtte çilingir herkesin yardımına koşar, ayık olsun olmasın, kapıda kaldıysanız aranız çilingir ustası ile iyi olsun. Çünkü insan illa ki kalır kapıda ve eve dönüşün saati yoktur, ne zaman kapıda kalırsın belli de olmaz. Hayatta kurtarır çilingirler, evde ulaşamadığınız biri varsa kapıyı kırmadan dakikalar için de açar kapınızı. Hayatları da rahatlatır, aynı çilingir sofrasında insanların rahatladığı gibi. Çünkü evinde olmak gibisi yoktur. Şu dörtlük ile anlatabiliriz kilidin önemini hayatımızda ;

Giremedi mi insan evine,

Başlar iki dakika sonra huysuzlanmaya,

Kilitler önemlidir insan hayatında,

Her şeyimizi saklar güvende tutarız kilitli kapılar ardında.