Çilingir denince ilk önce hepimizin aklına, kapalı kapı kilitlerini açan esnaf halkı gelir. Hayatımız onlar sayesinde çok daha rahat olur. Çünkü sizi nerede kilitli kalırsanız kalın kurtarırlar. Örnek vermek gerekirse, kapıyı çekip çıktıktan sonra aklımıza hep şu soru gelir. ” Acaba anahtarımı aldım mı, kapıyı kilitledim mi ? İşte bu sorular bile çilingirlerin hayatımız da ki yerlerini anlatmaya yeterde artar bile. Her insan için özel alanlarının kilitli kalması çok önemlidir. Tabi ki anahtarlarınızı kaybetmemeniz durumunda.

Kilitler de burada çilingirler kadar önemli bir yere sahiptir. Kilit endüstrisi artık dünya da öyle gelişmiştir ki, neredeyse hiç anahtar kullanmadan tüm evinizin kilit sitemlerini cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan kontrol edebilirsiniz. Artık şirketler de kilit konusunda yüksek teknoloji ve mühendislikten yararlanmaktadır. Evlerimiz de artık sadece kilitler ile değil, çeşitli güvenlik önlemleri ile donatılmış durumdadır. Bu nedenle gelecekte, hatta çok yakın bir gelecekte bildiğimiz çilingirler mesleklerini kaybedebilir.

Dijital dönüşümün ve dijital güvenliğin giderek artması çilingirlerimizin de artık kendini bu yönde geliştirmesi ve donatması anlamında gelmektedir. Çünkü artık birçok kilit kendine has çözülmesi çok güç yazılım ve şifreleme sistemlerine sahiptir. Teknoloji birçok konuda yenilikçi fikirler bulmakta ve rekabet edilebilirlik adına şirketler bunu hemen uygulamaya koymaktadır. Bu ise her şeyin sandığımızdan hızlı değişeceği anlamına gelmektedir.

Evet bir diğer kilitlemeyi unutmamız gereken bir yer var ki o da telefonlarımız. Bu küçük şeylerin içinde tüm her şeyimiz saklı, bu sebeple bunları hırsızların eline kaptırmak, evimize hırsız girmesinden çok daha üzücü ve maddi kayıplara neden olabilir. Bu sebeple insanlar hiç önemsemese de, her saniye dijital hırsızlar sizden bir şeyler çalmak için canla başla çalışmaktadır. Geliştirdikleri çeşitli dolandırıcılık yöntemleri ve virüsler ile her şeyinizi ele geçirebiliyorlar.

Maalesef ki birçok konuda olduğu gibi dijital çağa da çok hızlı geçiş yapan ülkemiz hala bunun doğurabileceği zararlar ve tehlikelerden haberdar olmadan her yere kimliğini bırakabiliyor. Bu nedenle insanların buralarda çok sıkı güvenlik tedbirlerine ve bilinçlendirilmeye ihtiyacı var.