Çilingir dedik mi, insanın genelde başı eviyle derde girmiş demektir. Anahtar kim bilir nerede unutuldu ya da nere de düşürüldü, sorularını soruyorsak kendimize, yapılacak tek iş çilingiri aramaktır. Her ne kadar bazılarımız filmlerden gördüğü çeşitli taktikler ile kapıyı açmaya çalışsa da, gelinen son noktada çilingir çağrılır. Bir de açmaya çalışırken boşa geçirdiğiniz zamanda cabasıdır.

Eşiniz ile kapıda kaldıysanız kapıda kalmak çok daha anlamlı bir kavgaya dönüşebilir. ” Sendeydi, hayır sendeydi. ” gibi suçu bir ötekine atma yarışı başlar. Sonuçta iş erkeğin başına kalacaktır. Hele birde gece gece kaldıysanız kapıda, çilingir bulmanız çok zor olur. ” Ah neden şu mahallede ki çilingir ile bir ahbaplık kurmadım ki ? ” dersiniz kendi kendinize.

Sabahları mahallede tımarhaneden kaçmış gibi, oradan oraya koşuşturan ve komşularının kapısını çalanları da çok görmüşüzdür. Eğer bu şekilde birilerini görürseniz hemen polisi aramayın ve temkinli olun. İşin aslını öğrendikten sonra alo çilingir hattını arayıp komşunuza yardım edin. Bu esnada kapıda kalan kişi, nereden bulduğu belirsiz kıyafet kombinasyonlarıyla da ilgi çekici moda ikonu gibidir. Karşılaştığınızda ilk söyleyeceği şey ” Kapıda kaldım ne olacak şimdi ? ” değilde, ” Üstüm başım böyle kaldım, dışarıda. ” olur. Böylesine komik anlarda kapıda kalan bir kadın ise eğer, bu sorular ile karşılamanız çok daha doğaldır. Tabi mahallenin delikanlısı da voltran gibi birleşerek gelir ve kurtarıcı güç olduğunu iddia ederek, daire eğer üst katlarda ise, başlar tırmanmaya. Sonuç tabi ki ” Abla sen en iyisi bir çilingir çağır, dur dur, bende numarası var Mehmet abi olacaktı, arıyorum. ” olur. İşler bu raddeye gelmeden ve ortalık karışmadan siz en iyisi kendinize bir doktor gibi çilingir de edinin. Çünkü kapıda kalmak insanı hasta eder.

Çilingir ustası olmak da zordur. Çünkü bulunduğu semtte herkes tanır onları ve kapıda kalmanın da belli bir saati yoktur. ” Esnaf dediğin böyle olur. ” cümlesinin hakkını vermek zordur. Her an her saniye nöbette gibidirler. Bu da çilingirlerin evlerimiz için ne kadar önemli birer esnaf olduklarını gösterir.