Çilingirciler hepimizin bildiği gibi kilidi bozulmuş kapıları açmaya, onarmaya ve yeri geldiğinde kilit yapabilen profesyonellerdir. Aslında bilinenin aksine kilit işleri çok zor bir iştir. Çünkü kilit mekanizmasını anlamak ve onarmak sanıldığından çok daha zordur. Bu nedenle hepimiz kapılarda kaldığımızda ya da bir kasanın şifresini unuttuğumuzda bir süre ne yapacağımızı düşünürüz.

Çilingirler öyle zamanlarda imdadımıza koşar ki adeta mutluluktan havalara uçarız. Çünkü hepimiz hayatımız boyunca en az bir kaç kez kapıda kalırız. Çilingir denilince akla genellikle ev kapılarını açan ya da anahtarların kopyasını basan çalışanlar gelir. Aslında daha birçok alanda çilingirlere ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin araba kapı kilitleri çok karmaşık sistemlerdir. Çünkü sürekli dışarıda duran aracınızın güvenliği ev kapısından çok daha önemlidir. Bu alanda da çilingirler imdadınıza yetişir. Çünkü yeni nesil araçlarda kendini otomatik kilitleme fonksiyonu ara sıra başımıza dert olabilir.

Yedek anahtar bulundurmayı unutmamak gerekir. Her mahallenin bir çilingiri vardır ve siz aradığınız da gece gündüz demeden gelip sizi kapıda kalmaktan kurtarırlar. Mahalle sakinleri için çilingirler olmazsa olmaz esnaflardandır. Hala bu mesleği yapmaya çalışanların olması büyük bir şans.

Çilingirleri her ne kadar kapı kilitlerini açanlar olarak bilsek de, tarihte çilingirler karmaşık mekanizmaları yapan zanaatkarlar olarak bilinirdi. Ama ne yazık ki artan nüfus ve şehirleşme, kilitlerinde fabrikalarda üretilmesine neden olmuştur. Çünkü babadan oğula aktarılan ya da uzun yıllar çıraklık ile öğretilen bu işin günümüzde fabrikalara yetişmesi çok zor. Aynı zamanda meslek olarak gençlerin zanaat türü mesleklerden uzaklaşıp ferah ofislerde çalışma isteği de buna benzer mesleklerin yok olmasına neden olmuştur. Günümüzde sanata ve zanaatkarlara artan özlem bu alanda da kendini hissettirmektedir.

İnsanlar dünya üzerinde varlıklarını devam ettirdiği müddetçe kilitlerde hayatımız da olmaya devam edecek. Çünkü herkesin kendine ait olan evini, mağara çağında yaşayan atalarımız gibi balta ve taşla değil, kilitler sayesinde saldırılara karşı korumaktadır. Gelecek çağlarda da kilitli kalmaya mahkum kalacak olan insan oğlu bir uzmana hep ihtiyaç duyacaktır.