İnsanın Evi Gibisi Yok

Eskiden insanın evi gibisi yokmuş. Annelerimiz babalarımızdan sıklıkla dinleriz, evde geceleri toplanan aileleri ve yakın dostları. Çünkü ne televizyon, ne de akıllı her hangi bir şey yoktu evlerde. Toplanılan evde saatler süren sohbetler, bilgi alışverişleri, gelecek kışın planlamaları ve daha birçok konu üzerinde tartışılır ortak bir karara varılırmış. Halen bu şekilde yaşayabilen yerler var ülkemizde ve gerçekten de çok şanslılar diyebiliriz. Şimdiler de ise, neredeyse tüm günümüzü, çalıştığımız işlerde telefon, mail ve benzeri teknolojik aletler ile geçiriyoruz. Eve döndüğümüz de ise tekrar saatlerimiz, telefonda ya da televizyonda gereksiz bir takım serileri izleyerek hipnotize olmuş gibi geçiyor. Sonra tekrar iş ve sonra ev.

Yakın geçmişte insanlar bankacılığın ve finansın bu kadar gelişmediği zamanlarda parasını, altınını ya da benzeri değerli eşyalarını evde saklamak zorunda kalırdı. Bu zamanlar da kapı kilitlemek, özellikle de şehirler de zorunluluktu. Şimdi ise bu kadar gereksiz eşyaların olduğu evleri neden kilitliyoruz. Bazılarımız televizyonsuz yapamaz orası doğru, onu değerli eşyalar arasına sokmak gerekir.

Bu bir genelleme ve mikro ölçekli bir araştırma ya da anket değil ama bir gerçek var ki, o da tüm hazinemiz elimizde tuttuğumuz telefonlarda. Bankacılık uygulamaları, mailler, sosyal ağ hesapları ve niceleri bu telefonlar da kayıtlı. Artık hırsızlar için bile eskisi kadar hırsızlığın tadı kalmamıştır. Çünkü hırsızlarında kendini bilişim dünyasına kaydırması gerekiyor. Tabi ki hırsızlık kötü bir şey, kimse yapmasın, bu da ayrı bir konu.

İnsanın sahip olduğu en önemli şey canıdır elbette. Bu nedenle evlerimizi kilitlerken ilk akla gelen şey insanın canıdır. Bunun en büyük nedeni de milyonlarca yıllık evrim sürecinde mağaralardan, şehirlerimiz de yaşadığımız kutulara kadar geçen sürede, önemli olanın hep can güveliği olmasıydı. Günümüzde ise bunun anlamı üç beş tur kapıları kilitlemek. Toplu yaşam düzenine geçmiş, yasalar koymuş ve bu düzeni korusun diye binlerce kolluk kuvveti çalıştırıyor olsak da, insan kapılarını kilitler. Çünkü can güveliği her şeyden önce gelir. Bu nedenle kapı kilitleme bugünde gelecekte de devam edecek ancak bu sefer farklı bir şekilde kilitliyor olacağız kapılarımızı.