Kilit Endüstrisi

Kapı kilitleri günlük yaşantımız da çok önemli bir yer tutar. Evimizin, arabamızın, iş yerlerimizin olmazsa olmazıdır kilitler. Öyle ki, bisikletimizi bile yeri gelir beş dakikalığına bile kilitsiz bırakamayız. İşte insanların yine insanlardan bir takım eşyalarını gizleme ve koruma isteği aslında binlerce yıl öncesine dayanan bir gelenek.

Kilit endüstrisi özellikle sanayi devriminden sonra çok hızlı bir şekilde gelişme göstermiştir. Sanayi devrimini başlatan İngiltere bu sektörde de günümüze kadar uzanan birçok kilit firmasını kendi içinden çıkarmış ve tüm dünyaya bu alanda da hükmetmiştir. Bugün kullanılan bazı kilitlerin isimleri bile İngiliz kilidi olarak adlandırılmaktadır. Başlıca dünya devi kilit firmaları ise;

  • ABUS; bir Alman kilit firmasıdır. Kökenleri 1924 yılına kadar uzanmaktadır. Ödüllü ürünlere sahiptir.
  • Agostino Ferrari; bir İtalyan kilit firması faaliyetlerini ulusları alanda sürdürür. Kapı menteşelerin de ismini görebilirsiniz.
  • Banham Group ; otomotik kapı kilidini icad eden kişinin isminden gelmektedir. Halen faaliyetlerini güvenlik alanında devam ettirirmektedir.
  • Assa Abloy; tabi ki İsveç firması olmazsa olmazımızdır. Yüksek teknoloji güvenli kapı açılma sistemleri ve çözümleri ile dev bir firma.
  • Lockitron; bir Amerikan kilit firmasıdır. Genellikle yüksek teknoloji uzaktan kumanda edilebilen anahtarsız kilitler üzerinde çalışır.
  • Türkiye de ise Kale kilit ve kapı sistemleri en çok tanınan firmalar arasındadır.

Gelişen teknoloji hayatımızın her alanında kendini gösteriyor. Artık insanlar sadece kapılarının değil kullandıkları bir çok şeyin kilitli kalmasını istiyor. En basit örneği ise kullandığımız telefonlarda ki yeni teknoloji güvenlik sistemleri. Ülke olarak yeterli insan gücüne ve beyne sahibiz, o halde pastadan bu alanda da rahatlıkla payımızı alabiliriz. Yeter ki devlet sahip olduğu güce yatırım yapabilsin. Artık dışarıdan gelen sıcak para ile büyüme kendini imha etti. Yurt dışından gelip parası ile para kazananlara yatırım yapmayı bırakmanın zamanı geldi. Artık ülkemizin yüksek teknoloji ihraç eden ve yatırım yapması için yalvarılan bir ülke olmamız gerekliliği her geçen gün artmakta. Yoksa gelecekte, zamanında kaçırdığımız tren gibi bu trende kaçarsa, bu sefer yakalamamız imkansız olabilir. Gelecek şu an ki kapalı kapıların kilitlerini açmakta yatıyor.