Kilitler Arkasında

Kapılar arkasında kilitli kalmak insan için hiç de iç açıcı bir durum değildir. Kilitli bir ortam da kalma sonucu bazı insanlarda panik atak ve kapalı ortamda korkusuna bağlı olarak bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu şekilde kalp kriz geçirerek hayatını kaybeden insanlar bile vardır.

Bazı insanlar için ise kilit altında kalmak maalesef cezai bir durum olarak ortaya çıkabilir. Bu şekilde ceza evlerinde kilit altında tutulan binlerce mahkum için, hiç bir çilingirin zamanından önce açamayacağı kapılar arkasında yıllar geçirmek çok zor bir durumdur. Kilitli kapılar arkasında kalmanın belki de en kötü şekli budur. Bu sebeple kendimiz ve başkalarının hayatını riske atmadan önce üç kere düşünmemiz gerekir. Çünkü kapılar arkasında geçen her dakika, insana zulüm gibi gelir.

Otomobiller günlük yaşantımızın vazgeçilmezidir. Ancak bazı insanlar araçlarını kullanırken biraz daha dikkatli olması gerekmektedir. Haberler de zaman zaman karşımıza çıkan, arabasında kilitli olarak bırakıp gidilmiş, birçok bebek ya da evcil hayvan, sorumsuzca davranan kişiler tarafından hayatlarını kaybedebilmektedir. Aynı zamanda araçların kilit sistemi çok daha karmaşık ve açılması zordur. Bu nedenle otomobil kilidi açabilen çilingir de bulmak bulunulan yere göre zor olabilir. 2006 yılında günümüzün Cumhurbaşkanı dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da makam aracında kilitli kalmış ve aracın zırhlı olmasından ötürü, kilitli kaldığı araçtan çıkarılması çok zor olmuştur. Yani her kim olursa olsun kilit altında kalmak herkesin başına gelebilecek bir durumdur.

Kilit altında kalma durumu filmlere bile konu olmuştur. Örneğin Testere serisinde kilitlere bolca rastlayabilirsiniz ve bu kilitleri açmak için yardımınıza çilingir gelmiyor. Film aslında, bizi kilit altına sokan nedenleri ancak bedelini ödememiz durumunda açılabiliyor. Fakat film birçok kişi için mide bulandırıcı olabilir. Bir diğer film ise beş adamın bir depoda uyanıp kilitli kaldıklarının farkına varması ile geçen heyecan dolu bir film, Bilinmeyen ( Unknown ) , beğenerek izleyebileceğiniz filmler arasında . Eskilerden bir film herkesin heyecanla izleyebileceği Küp serisi ise birbirinden ilginç tehlikelerle dolu küplerde geçmektedir. Her küp kendine has şifreleri bulmanızı ister.