Tarihte kilitlerin kullanımı çok eski zamanlara kadar uzanmaktadır. Milattan önce eski Mısırda ilk örneklerine rastlanan kilitler oldukça basit tahta kilitlerdi. Çok düz bir mekanizmaya sahip bu kilitlerin arkasında, bir şeyler saklamak için cesaretli olunması gerekirdi. Bu nedenle özellikle tapınak ve saraylarda gizli ve güvenli tutulması gereken her kapının önünde muhafızlar beklerdi. Bu durum yüz yıllarca da bu şekilde devam etti.

Medeniyetin bir diğer beşiği Çin’de de kilitler icat edilmiş ve kullanılmıştır. Yine çok yüksek güvenliğe sahip olmayan bu kilitler yaylı bir mekanizmaya sahipti. Çok kullanışlı olmayan ve en basit türlerden biriydi bu kilitler. Günümüzde ise Çin, dünyanın en büyük kilit üreticilerinden biri konumundadır.

Bugün bilinen türlere nispeten daha yakın güvenli kilitler ise Roma döneminde üretilmeye başlanmıştır. Çünkü bu dönemde demircilik ilerlemeye başlamış ve demirden yapılan aletlerin o döneme etkisi büyük olmuştu. Bu dönemden sonra da kilitler giderek insan hayatında önemli bir rol almaya başlamış ve artan kilit ihtiyacı giderek kilit ustalarının da önemi artırmaya ve ciddi bir zanaat işine dönüştürmeye olanak sağlamıştı.

Günümüze yaklaştıkça kilit ihtiyacı artık toplumda yaşayan her birey için önemli hale gelmiş ve sanayi devrimiyle de kilit üretimi çağ atlamıştı. Anahtarcılık artık bilinenden farklı bir rol almaya başlamıştı. Giderek büyüyen sektör, kilit ihtiyacının hızla artmasıyla, global çapta üreticiler ortaya çıkarmış ve özellikle İngiltere de başlayan hızlanma kısa sürede tüm dünyayı sarmıştı.

Modern çağa geldiğimizde ise, özellikle 2000 yılından sonra ivme kazanan teknoloji ve dijital dünya, güvenlik alanında önlemlerin çok daha fazla artmasına neden oldu. Bundan nasibini alan kilit sektörü de artık bildiğimiz kilitlerden çok farklı kilitler üreterek piyasaya sürmeye başladı.

Hiç bir zaman durmayacak olan güvenlik ihtiyacı bu alanda hep daha iyisini talep etmemize neden olacak ve en iyi güvenlik diye bir şey de söz konusu olmayacaktır. Şu an insan hayatı büyük ölçüde dijital ortamda geçmektedir ve bu alanda duyulan güvenlik ihtiyacı evimizden çok daha önemli hal almaya başlamıştır. Nakit kullanımının zamanla son bulacağını düşünülürse de, dijital saldırılardan korunabileceğimiz kilit sistemleri de kaçınılmaz olmaktadır.