Kilitlerin Oyunu

Artık kapalı kapıların kilitlerini açmak sadece gerçek yaşamda değil, eğlence sektörünün de en büyük alanı olan bilgisayar oyunlarında da inanılmaz popülerdir. Çünkü insanlar kilitler yapmayı tarihler boyu sevse de, bir o kadar açmaya ya da şifrelerini kırmaya çalışmaktan heyecan duymuştur. Aslında bu, insanın ne kadar çok bir şeyleri çözme ve keşfetme merakını da göstermektedir. Belki de bizi bu kadar gelişmiş teknolojilere getiren de, bu güdü olabilir. Bu güdüyü de yaşantınızda her an hissedebilirsiniz. Bir şeyleri çözmeye çalışmak bizim genlerimiz de var.

Bilgisayar oyunları çıktığı ilk zamanlardan bu yana bir şeyleri bulma ve çözmeye yönelik olmuştur. Dikkat edildiğinde oyunların büyük çoğunluğun da, bir anahtarı bulmak asıl olan görevinizdir. Bulmak ve çözmeye çalışmak sizin oyuna daha çok kapılmanıza ve heyecanlanmanıza yol açar. Biraz daha biraz daha derken, oyun biter. Bu sebeple keşfetme güdüsü, insanın oyunlara ister istemez saatlerini vermesine neden olur. Oyun içinde kilitli bir kapı gördüğünüzde hemen sinirlenir ve bulamadıkça daha da artan heyecan ve arayış sizin tatmin olmanıza neden olur. Bir kapıyı açmanın bu kadar haz verici olması ilginç değil mi ?

İşte her şey keşfetme ve keşfettikçe tatmin olmanız da yatar. Bu oyunlarda öyle ilginç kilitler vardır ki, belki de kilit endüstrisine bile ilham kaynağı olmuş olabilir. Kilidin ve bu kilitleri açmanın bu kadar haz verici olması artık eğlenceyi gerçek hayata bile getirmiştir. Günümüzde birçok korku evi diye nitelendirilen ve bir takım ip uçlarını bularak, kilitli kapıları açma oyunları çok rağbet görmektedir. Grup halinde gidildiğinde ve ciddiye alındığında inanılmaz zevkli olabilmektedir.

Kilitlerin önemi her alanda karşımıza çıktığı bir gerçek. Bu kadar çok kilitleme merakımızın olmasının nedeni ne ? Hem bu kadar herkesin gözü önünde hayatımızı yaşarken, telefonlarımızdan sosyal medya da ”İşte ben buyum.” derken kilitli tutmaya çalıştığımız şeyler nedir ? Sadece kendi kendimizde yarattığımız bir aldatmaca mı ? O zaman kilitleri kaldıralım ve bakalım ne olacak, belki de sanıldığı kadar önemli değildir gizlenen şeyler.