Sanal Güvenlik

Anahtar ve güvenlik denilince aklımıza genelde iş yerimizin ya da evimizin kilitleri, anahtarları ve güvenlik sistemleri gelir. Ancak diğer önemli bir güvenlik alanı da çevrim içi platformlardır. Belki de en çok güvenliğe duyduğumuz alanların da en başında gelmektedir. Dijital güvenlik çevrim içi platformlarda, alışveriş yaptığımız sitelerde, finans alanında ve sanal eğlence sektöründe hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır.

Güvenlik sektörü inanılmaz hızlı bir şekilde büyümektedir. 2018 de yaklaşık 100 milyar doları bulmuş olan sektör, hızla büyümeye devam etmektedir. Bu alanda birçok güvenlik şirketi sıralayabiliriz. Siber güvenlik olarak da adlandırılan bu alanda, yapılan araştırmalar sanal ortamda çalınan paranın miktar olarak yılda 1 milyar doları bulduğunu göstermektedir. Aynı şekilde 2020 yılına gelindiğinde, bir veri ihlali maliyetinin ortalama 150 milyon dolar olacağı hesaplanmaktadır.

İnsanların halen siber güvenlik konusunda bilgisinin çok zayıf olması da bilgi hırsızlarının işini kolaylaştıran bir başka etken. Özellikle ülkemizde insanlar sanal ortamlarda kendilerine her hangi bir zarar gelmeyeceğini düşünmekte ve sokakta dolaşır gibi dolaşmaktadırlar. Nasıl ki her toplumu koruyan güvenlik güçleri var ise, burada da kendinize bir koruyucu seçmeniz gerekmektedir. Çünkü dünyanın bir ucundaki her hangi biri sizin bilgilerinizi rahatlıkla ele geçirebilir.

Birçok ülkede artık güvenlik tedbirleri siber saldırılara karşı da artmaktadır. Hatta buralara harcadıkları bütçeler hiç de azımsanamaz. Çünkü gelecekte her şey, hatta savaşlar dahi bu çevrim içi dünya da gerçekleşecek ve kendisini bu saldırılara karşı koruyacak alt yapıya sahip olmayan ülkeler çok kısa sürede yok olacaktır.

Güvenlik sektörü büyüdükçe şirketler de tedbirlerini artırmakta ve bu alanda siber güvenlik meslekleri ortaya çıkmaktadır. Artık şirketler uzaktan dahi olsa, sistemlerinde ki açıkları bulanları ödüllendirmekte, hatta bünyelerinde işe dahi alabilmektedir. Geleceğimizin dijital ve sanal olacağı gerçeği karşımızda dururken, bu tip mesleklerin çoğalmasını da yadırgamamak gerekir. Çünkü bildiğimiz bir çok meslek 100 yıl için de silinip yok olacak ve yerlerinde tıkır tıkır işleyen yazılımlar bizleri yönlendirecek. Kim bilir belki de ülkelerin yönetimini de bu akıllı sistemlere verirsek savaşlar ve acıda ortadan kalkabilir. Tabi iyi niyetli programlanması halinde.